Локални вести

Регионален пункт за вакцинација во Велес се отвора на 25 мај

На 25 мај ќе се отвори регионалниот пункт за вакцинација во Велес. Ќе биде сместен во спортската сала на ОСУ “Коле Неделковски”, кај велешани познат како УЗУС. Пунктот треба да биде опремен до 20 мај, а следните два дена ќе се организира пробна вакцинација. “Ова е одлична вест за велешани, …

Прочитај повеќе

Повреден пешак на главната улица во Велес

blagoj gjorev kaj teatarot

50-годишен велешанец е повреден со сообраќајна несреќа вчера, на главната улица во Велес. Инцидентот се случил околу 10:40 часот, кога во велешанецот удрил автомобил, управуван од 66-годишен човек, јави полицијата. „На 11.05.2021 во 10.40 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Благоја Ѓорев“ во Велес, патничко моторно возило „шевролет …

Прочитај повеќе

Тепачка пред велешка кафеана

tepacka

22-годишен велешанец синоќа, петнаесетина минути пред полицискиот час, бил физички нападнат од две повозрасни од него лица, пред угостителски објект во Велес, јави полицијата. „На 11.05.2021 околу 22.45 часот во СВР Велес било пријавено дека пред угостителски објект во Велес, В.Н.(22) од Велес бил физички нападнат од Т.К.(37) и С.К.(27)“, …

Прочитај повеќе

Велешката болница доби нови душеци и инвентар, донација од велешани ширум светот

Седумдесет душеци, постелнина, покривки, перници и ќебиња, набавени со пари собрани преку интернет, денеска пристигнаа во велешката болница. Со оваа донација во вредност од околу 6 илјади долари, ќе се обнови застарениот инвентар во болницата. Иницијатори на акцијата беа велешаните Зоран Николов и Сашко Трајковски, кој живее во САД. „Денес …

Прочитај повеќе

51 пациент се хоспитализирани во велешкиот ковид центар

infektivno veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 51. Од нив, 38 имаат потврдени позитивни тестови, три пациенти се сомнителен на вирусот, и 10 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 24 пациенти. На инфективното оддееление има 24 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

Месечна стипендија од 3.500 денари ќе добијат средношколците од дуалните паралелки

Велешаните Бојан и Илија се на половина од средното образование. Но, веќе сега знаат што ќе биде нивна професија. Го одбрале дуалното образование и веќе две години, покрај училишните клупи, секојдневно се во фабричка хала, каде што го учат производниот процес. „Фирмите ни покажуваат многу работи и ние така учиме. …

Прочитај повеќе

Значително опаѓа бројот на хоспитализирани пациенти ширум земјава, во Велес состојбата е стабилна

covid skopje

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 701 и има околу 1.000 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство. Од таму додаваат дека во изминатите 24 часа во ковид-центрите во …

Прочитај повеќе

Велешанец силуван во затворот Идризово

МВР соопшти дека затвореник од Велес пријавил дека била извршена обљуба врз него. „Во попладневните часови на 9 мај, 33-годишен затвореник од Велес пријавил дека на 27 април годинава, околу полноќ, во ќелија на затворот „Идризово“, била извршена обљуба врз него од страна на затвореникот Р.Е. (36) од Битола“, велат …

Прочитај повеќе

Во велешкиот ковид центар состојбата е стабилна

kovid bolnica

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 52. Од нив, 37 имаат потврдени позитивни тестови, пет пациенти се сомнителен на вирусот, и 10 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 23 пациенти. На инфективното оддееление има 26 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

Велешанец се обидел да силува 17-годишно девојче

Ulica Orce Sutev

Вчера 53 годишна велешанка пријавила во СВР Велес дека нејзината ќерка била нападната од едно лице кое се обидело да ја силува. На 09.05.2021 год. во СВР Велес И.К.(53) од Велес пријавила дека на 08.05.2021 год. околу 17.00 часот на ул.„Орце Шутев“ нејзината седумнаесетгодишна ќерка била нападната од едно лице …

Прочитај повеќе