Локални вести

Мобилни тимови на општина Велес ќе им помагаат на ранливите категории

Општина Велес формира мобилни тимови за помош на сите возрасни лица, изнемоштени лица, лица со попречености и хронично болни лица, кои живеат сами или немаат подршка од семејствата. Ова се прави со цел овие категории на граѓани да се снабдуваат со неопхопдните продукти за живот, а притоа да не излегуваат …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Маркетите во Велес преполни, не допираат апелите до граѓаните

KAM MARKET 665

Велешани и денеска неконтролираното купувааат намирници. Маркетите се преполни со купувачи. Редици има на влезовите од маркетите, а во некои од нив се чека десетици минути за влез. Граѓаните не ги почитуваат апелите, кои вчера ги упати управата на КАМ Маркетите, преку кои ги молат купувачите за совесност и солидарност …

Прочитај повеќе

КАМ маркети: Не купувајте претерано, бидете солидарни со оние кои треба да купат после вас

Управата на Кам Маркети апелира до граѓаните на совесност при купување на намирници. Неконтролираното купување кое, како резултат од стравот од коронавирусот, се појави деновиве, може да доведе до времено затворање на нашите маркети, велат од КАМ.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Знаете ли што да правите, ако добиете симптоми на коронавирус?

Ги прашавме Велешани дали знаат што треба да направат, ако забележат кај себе симптоми на коронавирус. Половина од оние кои ги анкетиравме одговорија дека не знаат. Другата половина беше информирана дека во случај да забележат симптоми на болеста, не треба да одат на лекар, туку треба да се јават на …

Прочитај повеќе

Велес е празен, крадците го користат моментот. Ограбен е кафе бар Каса!

Одлуката кафе баровите да ги затворат своите објекти после 18 часот, како превентива од ширење на коронавирусот, крадците ја видоа како своја шанса. Синоќа, по затворањето, од кафе барот Каса се украдени неколку маси и столчиња. Почицијата го потврди случајот. “На 14.03.2020 во СВР Велес било пријавено дека во временскиот …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ненад Коциќ: Почитувајте ги мерките за да спречиме ширење на вирусот во Велес

Nenad Kocik

Претседателот на Советот на општина Велес Ненад Коциќ преку видео обраќање, апелира до Велешани да ги почитуваат мерките за заштита од ширење на коронавирусот. Коциќ, кој е лекар по професија, вели дека одговорноста е на сите и дека од граѓаните зависи дали вирусот ќе се прошири и во Велес. Погледнете …

Прочитај повеќе

ФОТО: Велес е празен!

1

Угостителските објекти, обложувалниците и коцкарниците во Велес вечерва се затворени. Сопствениците ја почитуваат забраната за работа после 18 часот, која денеска ја донесе Владата. Празни се и улиците на градот. Велешани генерално ја почитуваат препораката да не се излегува од дома. Овие мерки се воведени поради бројот на заболени од …

Прочитај повеќе

ЧАДИЕВ И КОЛЕВ: СЕ ВОДИ ПОЛИТИЧКА ХАЈКА ПРОТИВ НАС!

sudenje-Cadiev-i-Kolev-1

Ова е политичка хајка против нас. Обвинението е политички мотивирано од страна на власта. Ова во завршни зборови во велешкиот суд го кажаа поранешниот градоначалник на Велес Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот Александар Колев. Тие се обвинети дека додека била на функциите, не го почитувале правилникот на општината …

Прочитај повеќе

МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ БАРААТ ПОГОЛЕМА ГРИЖА ОД ДРЖАВАТА ЗА НИВ

Lili-Colakova-3

Приватните лекари бараат од надлежните здравствени институции да ги опфатат со мерки за заштита од корона вирусот. Велат дека засега се препуштени сами да се снаоѓаат со средства за дезинфекција и маски, но и протоколи за бројот на пациенти кои можат да чекаат пред ординациите. Лекарите од примарното здравство сметаат …

Прочитај повеќе

СЕ УДАВИ ДЕВЕТГОДИШНО ДЕТЕ ОД СЕЛО БАЊИЦА

udaveno-dete-mesto

И Бањица, но и околните села Сливник, Клуковец и Јаболчиште тагуваат по деветгодишната Ешуриме Беќирова, чие тело утрово беше извадено од водите на Бањичка река. Девојчето се удави вчера, кога заедно со својот брат отишле токму на ова место, да наполнат кофа со вода од реката. Во еден момент таа …

Прочитај повеќе