Локални вести

Велешката полиција има оперативен план за „Рамазан Бајрам“

SVR Veles policija

Велешката полиција изготвила оперативен план за дејствување за време на претстојниот продолжен викенд, кога граѓаните од мислиманска вероисповед ќе го слават празникот Рамазан Бајрам. СВР Велес денеска го информирал Општинскиот кризен штаб дека за ова се извршени разговори со оџите во Велес и велешко. Градоначалникот на Велес Аце Коцевски рече …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Забранети се организирани фотографирања на матуранти

Ace Kocevski 22.05.2020

Директорите на училиштата кои нема да ги почитуваат мерките и ќе организираат фотографирање на полуматурантите и матурантите во овој период на пандемија, ќе бидат санкционирани. Општина Велес испратила насоки до училиштата дека тоа во овој период не смее да се прави. Градоначалникот Аце Коцевски ги повика сите кои сега завршуваат …

Прочитај повеќе

Исчезна 17-годишно момче од Велес

stop policija

Полицијата соопшти дека вчера околу 5:30 часот исчезнал 17-годишниот велешанец М.Ш. Исчезнување на момчето го пријавил неговиот татко Ш.Ш. (41) вчера во 13:30 часот, кој рекол дека неговиот син утрото излегол од дома и не се вратил. Полицијата работи на пронаоѓање на момчето. Пред десетина дена исчезна 30-годишниот велешанец Ибрахим …

Прочитај повеќе

Нема новозаразени велешани, нема позитивни во градинките

Infektivno Veles

Ниту еден новозаразен велешанец со коронавирус не е регистриран во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје. Регистрирани се тројца оздравени, од кој еден не бил ниту хоспитализиран. Сите вработени во детската градинка “Димче Мирчев” се негативни на тестирањето, соопшти градоначалникот на Велес Аце Коцевски. Досега во Велес се регистрирани …

Прочитај повеќе

Две тепачки и две сообраќајки во вчерашниот билтен на СВР Велес

policija-2

Две тепачки и две сообраќајни несреќи регистрирал СВР Велес во текот на вчерашниот ден. Петнаесет минути пред полноќ во селото Горно Јаболчиште шеснаесетгодишно момче било нападнато од неговиот сосед Џ.А. (51). Случајот во полиција го пријавил таткото на малолетникот. Претходно, тепачка се случила и во Кавадарци, во која учествувале тројца …

Прочитај повеќе

Хакери ја урнале веб страница на велешката спортска сала

hakirana-stranica

Хакери ја нападнале веб страницата на велешката спортска сала Парк спорт. Подолго време на страницата, наместо имформации за работата на спортската сала, стојат пораки напишани на турски јазик. Се обидовме да истражиме кој стои зад луѓето кои ја нападнале страницата. Се работи за хакерска група од Турција, која дури има …

Прочитај повеќе

Нови 63 крвни единици доби велешката трансфузиологија

krvodaritelska akcija1

Ниту пандемијата од коронавирусот не ги спречи крводарителите од Велес и околните населени места и денеска да ја покажаат нивната хуманост. На Втората вонредна крводарителска акција даруваа 63 крвни единици. Поголем дел од дарителите или 49 беа мажи, а останатите 14 се од женски пол. Во најхуманото семејство, како првократни …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) д-р Ненад Коциќ: Мора да се навикнеме на новата реалност, на новото нормално

Nenad Kocik

Благодарение на навремените мерки успешно го амортизиравме првиот удар на епидемијата, jа стабилизиравме состојбата и во ниту еден случај не се оптовари капацитетот на здравствениот систем, смета д-р Ненад Коциќ, кој воедно е и претседател на Советот на Општина Велес. „Македонското здравство реагираше навремено и соодветно и добро се справи со пандемијата со коронавирусот. Состојбата со …

Прочитај повеќе

Скопјанец фатен на велешка патарина со пиштол без дозвола

pistol vo kola

Велешката полиција уапсила тројца скопјани, кај кои пронашла пиштол без дозвола. Настанот се случил во вторникот, на автопатот Велес – Скопје, на наплатната станица „Отовица“. Полицијата сопрела возило марка „Фолксваген Голф“ со скопски регистарски таблички и по претрес на возилото, кај возачот А.Б (26) бил откриен пиштол марка „Берета“ кој …

Прочитај повеќе

Велес има 25 пати повеќе заразени и 50 пати поголем број луѓе во изолација од Кавадарци

Осумнаесет нови граѓани на Велес од вчера се во изолација, откако добиле решенија, бидејќи имале контакти со лица заразени со коронавирус. Со нив, во моментов во Велес вкупно во изолација се 164 граѓани. И оваа бројка покажува дека епидемијата во Велес сеуште демне. За разлика од Велес, во Кавадарци вчера …

Прочитај повеќе