Локални вести

Тројца новозаболени во последните 24 часа во Велес

sostojba 17.04 Veles

Во последните 24 часа се регистрирани 3 нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Се работи за 2 пациенти поврзани со веќе постоечки кластер кои се наоѓаат на лекување на инфективното одеелени во општата болница во Велес и еден пациент потврден во клиниката „Жан Митрев“. Со ова, вкупната …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Филипче: Има нови сознанија за смртта на мајката и синот од Велес

Filipce 16.04

Сеуште не е готов извештајот од обдукцијата на телата на мајката и синот, кои пред десет дена беа најдени мртви во нивниот стан. Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес конференција рече дека за овој случај е направен и дополнителен увид, со кој се откриле нови информации важни за …

Прочитај повеќе

Ако имаш донеси, ако немаш земи си

93563653_221949789115063_6812822144485949440_n

Во пресрет на велигденските празници, а во контекст на незавидната економска ситуација во која се наоѓаме поради коронавирусот, група на граѓани од Велес реши да постави закачалка на хуманоста. Секој што има нема да земе, а секој што има да остави. Закачалката ќе биде поставена на главната улица под јаворот …

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски со честитка за Велигден

Ace Kocevski-veligden

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски упати честитка до сите граѓани кои го слават христијанскиот празник Велигден и ги замоли во текот на празникот, поради ширењето на коронавирусот, да се воздржат од традиционалниот начин на следење на богослужбите, свечените литургии во храмовите. „Имајќи предвид дека согласно Верата, Велигден, односно Пасха означува …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Коцевски: Вирусот се појави меѓу вработени од голем продажен објект за прехрана во Велес

Opstinski krizen stab 07.04.2020

Вработени во текстилна фабрика која во моментов не работи и во голем продажен објект за прехрамбени производи се заразени со коронавирус, објави градоначалникот Аце Коцевски, кој е прв човек на Кризниот штаб во Велес. Од Кризниот штаб велат дека во функција е ставен и вториот кат на инфективното одделени во …

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски инфициран со коронавирус

Maksim Dimitrievski

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски е позитивен на тестот за коронавирус. Ова тој пред малку го соопшти на својот фејсбук профил. Покрај него, позитивни се уште 39 кумановчани чии резултати од тестовите ќе се објават во денешниот извештај. „Сега ги добив најновите резултати за новите позитивни лица во Куманово, вкупно …

Прочитај повеќе

Тројца велешани фатени во полициски час

20200409

Полицијата фати тројца велешани кои вчера, во периодот помеѓу 16 часот и 5 часот утрово без дозвола се движеле во полициски час. Во Неготино и Кавадарци во изминатото деноноќие немаше прекршувања на забраната за движење поради епидемијата на коронавирус. Од СВР Велес информираат дека во Велес во самоизолација се наоѓаат …

Прочитај повеќе

Две нови лица заразени со Ковид-19 во Велес

Инфективно Велес

Центарот за јавно здравје – Велес извести дека во изминатите 24 часа се регистрирани 2 нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Се работи за маж на 62 годишна возраст кој е веќе хоспитализиран во инфективното одделение при општата болница во Велес, и жена на 53 години потврдена …

Прочитај повеќе

Двајца новозаразени од Велес, вкупно 54 во целата држава но и 42 оздравени

koronavirus 02.04.2020

Денеска имаме нови 42 лица оздравени од коронавирусот, се надевам дека овој број ќе продолжи брзо да расте. Со два негативни теста и во добра општа состојба од Инфективната клиника се испишани 10 оздравени пациенти, а регистрирани се и 32 оздравени пациенти (12 од Дебар и 20 од Скопје) кои …

Прочитај повеќе

Трета жрвта од коронавирус во Велес

saat-kula

Почина 67-годишен велешанец на клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Тој е еден од шесте починати од вирусот во последните 24 часа. Починатиот велешанец е третата жртва на коронавирус во Велес. Вчера почина 58-годишен маж, а пред две недели беше регистрирана првата жртва во Велес 78-годишен човек.

Прочитај повеќе