Локални вести

Во Чашка се одржа крводарителска акција

Krvodariteli Caska

Во Чашка се одржа крводарителска акција. Крводарителите даруваа вкупно 28 крвни единици. Од нив петмина даруваа по прв пат и станаа дел од најхуманото семејство во земјата. Акцијата заеднички ја реализираа Црвен крст на Република Северна Македонија Општинска организација Велес и Инстутутот за трансфузиона медицина од Скопје, помогнати од ООУ …

Прочитај повеќе

Во велешкиот ковид центар се хоспитализирани само 18 пациенти

Bolnica Veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 18. Од нив, осум имаат потврдени позитивни тестови, еден е сомнителен на вирусот, девет имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се пет пациенти. На инфективното оддееление има шест пациенти, на интерното одделение има четири …

Прочитај повеќе

Парични казни за седум велешани заради непостапување според здравствените прописи

policiski cas

Основното јавно обвинителство Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против 7 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите не ги почитувале прописите, односно го нарушиле полицискиот час, движејќи се …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Прогласени најдобрите наставници и ученици во Велес за тековната учебна година

Лидија Ѓорѓиева од ООУ „Св. Кирил и Методиј“ е најдобар наставник во одделенска настава, Илија Настовски, наставник по пијано во ООМУ „Стефан Гајдов“ е го доби признанието за најдобар наставник во предметна настава, а Драгана Тевчева, наставник по физика во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ е прогласена за најдобар наставник во …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Велешки Брако и Green Machines го опремија пунктот за вакцинација во Велес

vakcinalen punkt - Veles

Велешки Брако и Green Machines се компаниите кои учествуваа во опремувањето на пунктот за вакцинација, сместен во спортската сала на ССОУ „Коле Неделковски“ во Велес. Брако и Green Machines, заедно со уште дваесетина компании од Велес, се одзваа на повикот на општината и Министерството за здравство и за неколку денови …

Прочитај повеќе

Петти ден во Велес нема регистрирано нов случај на Ковид-19, бројот на активни случаи е 71

kruzen tek Veles nova slika

Во ковид статистиката на Министерството за здравство во Велес повторно не е регистриран случај на ковид-19, а во последните 24 часа се оздравени двајца велешани. Бројката на активни случаи заразени со коронавирусот во моментов е 71. Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:  Во последните 24 …

Прочитај повеќе

Се намалува бројот на лица кои се на кислородна поддршка во велешката болница

Bolnica Veles vecer

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 24. Од нив, 12 имаат потврдени позитивни тестови, десет имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се девет пациенти. На инфективното оддееление има осум пациенти, на интерното одделение има четири пациенти , а во Модуларната …

Прочитај повеќе

Притвор за 29 годишен велешанец кој се заканувал на мајка му и баба му дека ќе ги убие

Osnoven sud Veles

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице на возраст од 29 години поради постоење на основано сомневање дека сторило продолжено кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 од Кривичниот законик. Осомничениот во два наврати ја загрозил сигурноста на своите мајка и баба. На 16.5.2021 година …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Еве како изгледа пунктот за вакцинација во Велес во салата на УЗУС

Привршуваат подготовките на спортската сала во ССОУ Коле Неделковски во Велес, во која од 25 мај ќе почне масовната вакцинација против ковид-19 на граѓаните на Велес, Чашка, Градско, Лозово и Свети Николе. Утре и задутре тука ќе се изврши пробното вакцинирање, за да се утврди дали е се во ред …

Прочитај повеќе

Намален е бројот на хоспитализирани во велешкиот ковид центар, пола од нив на кислородна поддршка

Bolnica Veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 24. Од нив, 15 имаат потврдени позитивни тестови, девет имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 12 пациенти. На инфективното оддееление има осум пациенти, на интерното одделение има тројца пациенти , а во Модуларната …

Прочитај повеќе