Локални вести

Итен надзор по вчерашната експлозија во поранешна Топилница

Topilnica Pozar

Државниот инспекторат за животна средина итно направи увид во кругот на поранешна Топилница во Велес откако по силна експлозија на 19-ти мај избувна пожар. Топилницата е индустриско еколошко жариште, а објектите се во сопственост на Метрудхем. Увид на терен направија и инспектори од СВР Велес и констатирано е дека пожарот …

Прочитај повеќе

Археолошкиот локалитет Била зора е оставен на забот на времето

Lokalitet Bilazora

Била Зора ја запалиле во два века пред нашата ера, но од лицето на земјата, некогашната престолнина на пајонските кралеви може да ја збрише негрижата на институциите.  Последните истражувања на овој археолошки локалитет во близина на Свети Николе се завршени пред речиси три години. Ископаното превентивно е заштитено, но е …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Повреден млад велешанец во судар на мотор и автомобил кај Стар мост

Млад велешанец е повреден денеска во сообраќајна несреќа, откако со неговиот мотор со кој управувал, се удрил со автомобил. Несреќата се случи околу 13:20 часот, во близина на Стар мост. По несреќата веднаш била повикана брза помош. „Сообраќајната несреќа ни беше пријавена во 13:25 часот и кога стигнавме на местото, …

Прочитај повеќе

Пожар во кругот на Топилница

Topilnica Pozar

Пожар во кругот на поранешна Топилница се случил денес околу 10:50 часот. По интервенцијата на пожарникарите, пожарот е локализиран во 11:35 часот. Опожарена е површина од околу 100 квадратни метри. Од Општина Велес велат дека пожарот најверојатно настанал при сечење на метал со пневматски ножици на стара неупотреблива постројка за …

Прочитај повеќе

Се намалува бројот на пациенти со кислородна поддршка

nova fotka Bolnica Veles 997x485

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 31. Од нив, 21 имаат потврдени позитивни тестови, еден е сомнителен на вирусот, и девет имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 17 пациенти. На инфективното оддееление има 14 пациенти, на интерното одделение има …

Прочитај повеќе

19 пациенти заразени со Ковид-19 во моментов се на кислородна поддршка во велешката болница

Bolnica Veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 32. Од нив, 21 имаат потврдени позитивни тестови, еден е сомнителен на вирусот, и 10 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 19 пациенти. На инфективното оддееление има 14 пациенти, на интерното одделение има …

Прочитај повеќе

Заев: Инвестицијата на „М6 Аграр“ и „Тиквеш“ создава услови за производство на квалитетни македонски вина за освојување на светските пазари

Премиерот Зоран Заев на покана на компанијата „М6 Аграр“ и Винарската визба „Тиквеш“, денеска присуствуваше на промоцијата на новата инвестиција на овие компании кои се дел од Групацијата М6. На настанот, на кој покрај менаџерите од овие компании, присуствуваа и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа и Агенцијата …

Прочитај повеќе

Состојбата со коронавирусот во велешката болница е стабилна, 18 пациенти се на кислородна поддршка

kovid bolnica

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 33. Од нив, 19 имаат потврдени позитивни тестови, тројца пациенти се сомнителени на вирусот, и 11 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 18 пациенти. На инфективното оддееление има 15 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

„Тиквеш“ инвестира во нови лозови насади на 120 хектари во Велешко

Grozje

Винарската визба „Тиквеш“ денеска ќе ја промовира инвестицијата во нови лозови насади на 120 хектари во месноста Бабуна, во околината на Велес. Инвестицијата е дел од четиригодишната инвестициска програма на „Тиквеш“ во сегментот на примарно производство, чија цел е до крајот на 2022 година да бидат насадени над 400 хектари …

Прочитај повеќе

Само еден позитивен случај на Ковид-19 во Велес во последните 24 часа

nova fotka Bolnica Veles 997x485

Во ковид статистиката на Министерството за здравство во Велес е регистриран еден случај на ковид-19, а оздравени се тројца пациент. Бројот на заразени велешани во моментов изнесува 99 години. Во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 33, Гостивар и …

Прочитај повеќе