Македонија

Амбасадата на САД за пресудата за Панчевски: Позитивен чекор напред

Pancevski sud 2

Aмериканската амбасада во Скопје смета дека првостепената пресуда за поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, од три и пол години затвор за злоупотреба на АКМИС системот е позитивен чекор напред во барањето одговорност за оние што се обвинети за поткопување на судската независност. Еве што на Твитер напишаа …

Прочитај повеќе

Учениците се враќаат во училиштата, но ќе седат сами и ќе носат маски

UZUS

Преполовени паралелки,  скратени часови, наставници кои ќе ја предаваат истата лекција скратено, по 20 минути на 2 групи од исто одделение. Ова се само дел од препораките и протоколите на Министерството за образование и наука (МОН) за новата учебна година, објави Телма. Како што е наведено, одложување на почетокот на учебната …

Прочитај повеќе

Излекуван пациент повторно позитивен на коронавирусот

testiranje-2

Штипјанец за месец и половина по втор пат позитивен на корона. Прв пат вирусот  му бил потврден на почетокот од јуни. Тогаш овој 46 годишник бил тестиран иако немал никакви симптоми. По две недели добил два негативни теста и влегол во статистиката за оздравени пациенти.  Откако пред неколку денови развил симптоми, хоспитализиран …

Прочитај повеќе

Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ вечерва на „Охридско лето“ со „Сестрите Прозорови“

teatar-veles1

Магијата на фестивалот „Охридско лето“ после синоќешното свечено отворање со прекрасниот настап на уметниците Марија Јелиќ, Дарио Ди Виетри, Иван Томашев и Аманда Стојовиќ во пијано придружба на маестро Миливое Велиќ, продолжува  вечерва, со драмскиот дел од програмата. На сцената во предворјето на Света Софија ќе се игра претставата „Сестрите …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО)Силен ветар урна кров на зграда

Delcevo Pokriv

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати градот Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу кои и на една од зградите во центарот на градот. Ветар со сличен интензитет го зафати целиот регион, поради што повеќе места, како и Македонска Каменица останаа без снабдување со …

Прочитај повеќе

88 нови случаи на коронавирус, меѓу нив двајца велешани

Infektivno Veles 997x485

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 23-Куманово 8-Дебар 2-Штип 10-Прилеп 3-Тетово 2-Струга 11-Велес 2-Битола 3-Охрид 8-Кавадарци 1-Гостивар 4-Струмица 1-Македонски Брод 4-Виница 2-Свети Николе 2-Кичево 2 Починати се 6 лица, две пациентки од Скопје , пациент од Куманово, пациент од …

Прочитај повеќе

Продавач од Кавадарци истепан по неуспешен обид за кражба

grabez kavadarci

37-годишен кавадарчанец бил физички нападнат откако две лица не успеале да извршат грабеж во маркетот во кој работел нападнатиот. Тие вчера вечер околу 20:30 часот влегле во маркетот со намера да крадат. Но, откако не успеале во тоа, еден од крадците физички го нападнал вработениот во маркетот. „На 04.08.2020 околу …

Прочитај повеќе

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Три години и шест месеци затвор доби поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд Владимир Панчевски. Ваква одлука донесе вечерва судијката Валентина Ѓорѓиевска од велешкиот суд, по маратонското рочиште, кое почна утрово во 10 часот. Панчевски ќе има право да се жали на оваа одлука од слобода, бидејќи судот вечерва му …

Прочитај повеќе

Повеќе оздравени отколку заразени во последните 24 часа регистрира институтот за јавно здравје

Covid Macedonia 2

Институтот за јавно здравје во последните 24 часа регистрира нови 75 случаи на Ковид-19, од вкупно 830 тестирања. Во Велес во последното деноноќие не е регистриран нов случај на заразен од коронавирусот. Најмногу од нив има во Скопје 32, Куманово 4, Штип 5, Тетово 7, Кавдарци 8, Гостивар 8, Струмица …

Прочитај повеќе

Пронајдено телото на момчето што исчезна во преспанското езеро

pretor-davenik-4

Пронајдено е тeлото на 16-годишното момче кое завчера исчезна во водите на Преспанското Езеро, потврди за порталот „Сакам да кажам“ градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски. Телото по два дена трагање од нуркачи е пронајдено во туристичката населба Претор, во близина на местото каде што момчето исчезна. Тоа се изгуби во водите на Преспанското …

Прочитај повеќе