Вести

Малите партии со предлог за една изборна единица, премиерот Зоран Заев со поддршка

sobranie na RSM

Пратениците од Левица, Деморатски сојуз, ЛДП, ВМРО-НП како и пратеникот Панчо Минов денеска до Собранието на РСМ поднесоа Предлог закон за измени и дополнувања на Изборниот законик, со којшто се предвидува Северна Македонија да биде една изборна единица на следните парламентарни избори наместо шесте изборни единици во коишто досега се …

Прочитај повеќе

Обвинетиот за убиството на Мартин Нешковски кој беше фатен во Бугарија е екстрадиран во затворот во Идризово

igor spasov

Обвинетиот за убиството на Мартин Нешковски, Игор Спасов попладневно пристигна во затворот во Идризово, откако бугарските органи позитивно одговорија на барањето за екстрадиција. Тој со силно полициско обезбедување ја минал бугарската граница и директно е однесен во затворот во Идризово. Случајот „Нешковски” се случи во 2011 година на градскиот плоштад …

Прочитај повеќе

Во Кавадарци свекрва и золва ја претепале снаата

kavadarci

Кавадарчанка пријавила во полиција  дека била физички нападната од својата свекрва и золва. Како што информира денеска Верољуб Додевски, портпарол ја СВР Велес, се работи за 24-годишна кавадарчанка, која нападот го пријавила вчера во ОВР Кавадарци. Таа појаснила дека била нападната во дворот на   нејзината семејна куќа од мајката и …

Прочитај повеќе

Двојно убиство во Топанско Поле

Policija lenta

Двајца мртви е епилогот по пукотница која утрово се случила во скопската населба Топанско поле. Според неофицијалните информации, околу 3 часот утрово со „калашников“ се изрешетени две лица кои седеле во паркирано возило, по што засега непознатите напаѓачи со возило го напуштиле местото и се во бегство. На лице место …

Прочитај повеќе

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Велес – Градско

Odrono na pat Mak Kamenica Vinica

Нормализиран е сообраќајот на делницата Велес – Градско. ОД АМСМ информираат дека од 07:30 часот сообраќајот на патниот правец Велес – Градско е нормализиран. Инаку ноќеска во 04:35 часот поради голем одрон во близина на поранешна фабрика Хив сообраќајот на патниот правец Велес – Градско беше во прекин. Сообраќајот на државните патишта …

Прочитај повеќе

Апарат вреден 60 илјади евра доби велешката болница како донација од амбасадорот на Јапонија во Македонија

Japosnkiot ambasador vo Veles donirase aparat

Велешката болница за кратко време ќе добие дигитален апарат кој ќе биде инсталиран на одделението за рентгенологија и радиодијагностика. Јапонскиот амбасадор денеска со директорот на велешката болница го потпишаа договорот за грант вреден 60 илјади едва, а апаратот е од огромно знаечење за велешани, но и за околните градови како …

Прочитај повеќе

Реконструкција на убиството во кое почина матурантот Ангел Петковски, присустни беа и неговите родители

rekonstrukcija na ubistvo vo gjorce-petrov

Пред седум години откако се случи убиството на Ангел Петковски, денеска беше извршена реконструкција кај Очната клиника во Ѓорче Петров, по одлука на Основниот кривичен суд Скопје, а на барање од одбраната на обвинетиот Насер Ештрефи. На реконструкцијата присуствуваа родителите на починатиот Ангел, обвинетиот Насер Ештрефи,  како и судијката Дијана …

Прочитај повеќе

Министерството за здравство најавува 21.060 дози вакцини од компанијата Фајзер до крајот на месецов

ministerstvo za zdravstvo

Министерството за здравство ја информира јавноста дека компанијата „Фајзер-Бионтек“, производител на вакцини против Ковид 19, денеска до Министерството за здравство, го испрати договорот за купување вакцини. Компанијата во договорот ги соопшти деталите за испорака на вакцините во текот на цела 2021 година. Производителот на вакцините компанија „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година …

Прочитај повеќе

12 санкционирани возачи во Велес за брзо возење

Policija kaznuva

Секторот за внатрешни работи Велес продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Полициски службеници при вчерашната акциска контрола во периодот од 8 до 16 часот на подрачјето на СВР Велес санкционирале 12 возачи кои возеле со брзина поголема од пропишаната. Од СВР Велес најавија дека овие возачи ќе бидат …

Прочитај повеќе

Уште еден велешанец ја изгуби битката со ковид-19

bolnica veles

Уште еден пациент од Велес ја изгуби битката со коронавирусот. Починат е 73 годишен велешанец. Тој е 112 жртва на ковид-19 од градот. Голем број на оздравени велешани се во ковид статистиката на Министерството за здравство. Денес се регистрирани дури 74 оздравени од коронавирусот. Сепак бројката на новозаразени е повторно …

Прочитај повеќе