Вести

Денес во целиот свет се празнува 1 мај

Меѓународниот ден на трудот е ден посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците. Се одбележува 1 мај, во знак на почит кон жртвите на штрајкот што се одржа од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго. Овој штрајк имаше една цел, водедување на 8 часовен …

Прочитај повеќе

Нови заразени велешани со коронавирус во последните 24 часа

Infektivna klinika Skopje naslovna

Двајца велешани се меѓу 23 новозаразени граѓани со коронавирус во земјава во последните 24 часа. Министерството за здравство објави дека се регистрирани 111 излекувани пациенти од ковид-19, а четири лица починале. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје на возраст од 62 години, а во …

Прочитај повеќе

Затвор за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

По две години и шест месеци затвор добија двајцата штипјани, кои брутално тепаа нивна сограѓанка, а чинот на тепање го снимија и го објавија на социјалните мрежи. Судијката од Основниот суд во Штип, Јулијана Неткова денеска им ја изрече пресудата, откако двајцата признаа вина и се извинија за чинот кој …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Малите балерини од Анабела со прекрасна видео кореографија по повод Светскиот ден на танцот

anabela

Светскиот ден на танцот ја промовира танцовата уметност ширум светот, како начин за уметничко изразување, но и начин на комуникација кај многу култури. Танцот го практикуваат аматери и професионалци, уживајќи во ритамот на музиката.  Светскиот ден на танцот се обележува од 1982 година, под покровителство на УНЕСКО. На овој датум …

Прочитај повеќе

Уништени се ѕидовите покрај главната улица на археолошкиот локалитет Виничко кале

Vinicko kale 2

Извадени камења, урнати ѕидови. Уништени се ѕидовите покрај главната улица на археолошкиот локалитет Виничко кале. Настрадале и камењата од ѕидот на конзервираниот дел што е заштитето по археолошките ископувања од осумдесетите години од минатиот век. “Првата штета ја имаме констатирано дека е направена на 28 Февруари, но тоа беше мала …

Прочитај повеќе

Во Велес нема нови случаи на заразени од коронавирус. 21 нови во цела Македонија

Infektivna klinika Skopje naslovna

Институтот за јавно здравје за изминатите 24 часа регистрира 38 оздравени пациенти во: Скопје-19, Тетово-3, Струга-9, Битола-4 и Гостивар-3, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа направени се 279 тестирања, а потврден е 21 нов случај на КОВИД-19 и тоа во: Скопје – 7, Куманово -6, Прилеп-4, Тетово-1, Пехчево-1, …

Прочитај повеќе

За летово сите свадби откажани, за бремените жени само матично со двајца сведоци

ID_883

Скоро сите свадби кои беа закажани за овој период од годинава, како и за летово се откажани за догодина или презакажани за наесен. Граѓански бракови се случуваат само на оние парови кои што очекуваат принова, но и вој тој случај без посебни церемони и не повеќе од десет минути. Од …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Одбележани 117 години од саможртвата на Гемиџиите

Gemidzii naslovna

Денеска се навршија 117 години од саможртвата на Гемиџиите кои во периодот од 28 април до 1 мај 1903 година, со серија бомбашки напади во Солун, се обидоа да го свртат вниманието на Европа кон македонското прашање. По овој повод, делагации на Општина Велес, но и на политички партии го одбележија …

Прочитај повеќе

Која е вистината со појавата на коронавирус меѓу вработените во велешката конфекција Ју-Ка?

konfekcija

Тројца вработени во велешката конфекција Ју-Ка се позитивни на коронавирус, а на други пет ќе им бидат направени тестови. Дел од членовите на нивните семејства денеска преку пораки испратени до нашата редакција се пожалија дека од раководството на конфекцијата им било кажано дека треба да доаѓаат на работа, се додека …

Прочитај повеќе

22 нови случаи на заразени и 36 оздравени од Ковид 19 во Македонија

Srbija korona

Денеска се регистрирани 36 оздравени пациенти од КОВИД-19.Во изминатите 24 часа направени се 362 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во:– Скопје 11– Куманово 2– Струга 1– Велес 3– Кавадарци 2– Гостивар 2– Неготино 1Со ова вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1.421, …

Прочитај повеќе