Вести

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) ГРАНИЦИТЕ ЗАТВОРЕНИ, НА ДЕВЕ БАИР СЕ ЧЕКА НА КОНВОЈОТ СО 200 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ

Денес се очекува пристигнување на околу 200 македонски државјани на граничниот премин Деве Баир, кои беа заглавени на други гранични премини, а затечени од мерките кои ги преземаат повеќе европски држави против коронавирусот. Каква е состојбата на граничниот премин Деве Баир погледнете на фотографиите поставени на нашиот Facebook fan page.

Прочитај повеќе

Поглема хигиена во зградите бара градоначалникот на Велес Аце Коцевски

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски во видео порака денес упати апел кон управители на згради, заедниците на сопственици и куќните совети, како да се однесуваат и кои мерки да ги превземеаат по повод новонастаната ситуација со коронавирусот. “Како резултат на новонастанатата состојба со вирусот COVID – 19, коронавирус, чуствувам одговорност …

Прочитај повеќе

БРОЈКАТА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 26

Labaratorija-korona

Утрово се тестирани 10 пациенти. Позитивни се тестовите на тројцата кои вчера се тестирале на клиниката „Жан Митрев“, а за нив во Институтот за јавно здравје се направени контролни тестови, кои го потврдиле претходниот резултат, потврди денес министерот за здравство Венко Филипче Со ова бројката на заболени од коронавирусот се …

Прочитај повеќе

ОВА СЕ ПРЕПОРАКИТЕ ОД АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО

Агенцијата за храна и ветеринарство на својот фесбук профил објави извештај од Светската организација за здравствена заштита на животните (ОИЕ), во која објаснува дали е можно да се пренесе вирусот од куче на човек.

Прочитај повеќе

ТОМ ХЕНКС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Tom Henks

По еднонеделна изолација, Том Хенс и неговата сопруга се пуштени од болница, каде беа лечени откако нивниот тест беше позитивен на коронавирус. Шеесет и три годишниот Том мината недела преку Инстаграм соопшти дека е заразен со коронавирус. Повеќекратниот добитник на Оскар беше во близина на Бризбејн Австралија за да снима …

Прочитај повеќе

КОЈ Е ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ?

Filipce-2

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче од Скопје роден 1977 год, дипломирал на Медицинскиот факултет во 2001 година. Специјализација по неврохирургија започнал во 2003 години а ја завршил во 2008 година. Избран е за асистент на Медицинскиот факултет во 2004 година, магистрирал во 2011 а потоа и докторирал во 2015. …

Прочитај повеќе

ПЕТ НОВИ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУС, ДВАЈЦА СОМНИТЕЛНИ СЕ ТЕСТИРААТ, АЕРОДРОМОТ СКОПЈЕ СЕ ЗАТВОРА

Пет нови случаи на заразени со коронавирус се откриени, откако нивните тестови попладнево биле позитивни, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Денеска имаме пет нови позитивни пациенти и двајца дијаностицирани кои што ќе треба да се потврдат. Утрово беа тестирани седум лица, негативни се резултати на тројца лица од Дебар, …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Како изгледаше Велес попладнево погледнат од воздух

Државниот врв не прогласи вонредна или кризна состојба во државата поради состојбата со коронавирусот. Сепак, Велешани генерално ги почитуваат препораките да не се излегува од дома без посебна причина. Она што паѓа во очи е дека, оние кои не ги почитуваат мерките за заштита од ширење на вирусот, се најмладите. …

Прочитај повеќе

ПЕНДАРОВСКИ: НЕМА ПОТРЕБА ОД ПРОГЛАСУВАЊЕ ВОНРЕДНА ИЛИ КРИЗНА СОСТОЈБА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА

sTEVO 1

Претседателот на Република С. Македонија Стево Пендаровски изјави дека, во овој момент, нема потреба да се прогласи вонредна или кризна состојба на територијата на цела држава. Претседателот ја даде изјавата по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност. „Ако има потреба, но засега нема потреба, може да ѝ препорачаме на …

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: ИЗЈАВА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ПО СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

Stevo-2

Прочитај повеќе