Вести

Завршен увидот на маркетот во Велес, каде има заболено вработени од Ковид 19

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција, изјави дека е завршен увидот во маркетот во Велес каде има заразено неколку вработени. Тој рече дека лицата кои што се заразени од коронавирусот во моментот кога ги добиле резултатите не оделе на работа. “Петнаесет вработени ќе добијат решенија за самоизолација. …

Прочитај повеќе

Обдукцијата покажа кога починале мајката и синот од Велес

pocinati-majka-i-sin1

Заврши увидот кој што судска медицина го правеше за мајката и синот од Велес. Тие биле починати од од три до пет недели. “Констатирано е дека смртта настапила од три до пет недели од моментот на пронаоѓање. Нема некој посебен интерес да се прават дополнителни истражувања, но продолжува да се …

Прочитај повеќе

Тепачка и прекршување на полицискиот час за време на велигденските празници

Veles policiski cas

Тепачка во која учествуваа тројца велешани регистрираше полицијата. Вчера, околу 16:30 часот, откако претходно се расправале, 20-годишниот О.Ш и две години помладиот Д.Ш. физички го нападнале 32-годишниот Ѓ.А. Против нив полицијата ќе поднесе соодветни пријави. Во продолжениот празничен полициски час 22 велешани биле фатени како се движат без дозвола, информираат …

Прочитај повеќе

Во Велес нема нови заразени од Ковид 19, нови седум во целата држава

Veles

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 излекувани пациенти кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти се евидентирани во: Скопје – 4, Дебар – 4, Струмица – 1, Куманово – 1, Штип – 3, Прилеп – 3, Кочани – 5 и Тетово – 3. …

Прочитај повеќе

Временска прогноза

Времето во земјава денес ќе преовладува облачно со врнежи од дожд. Врнежите повремено ќе бидат обилни, на места и до 25 литри на метар квадратен. Локално ќе бидат во форма на невереме и ќе има силен ветер со над 70 км на час. Во текот на денот ќе дува засилен …

Прочитај повеќе

Центарот за јавно здравје во Велес, продолжува со редовна работа

Srbija korona

Министерството за здраство информира дека центарот за јавно здравје во Велес продолжува со редовна работа. Направена е ротација со кадри од други одделенија, вклучително и лаборанти кои ќе ја покријат и работата на пунктот за земање брисеви.

Прочитај повеќе

Има ли нови заразени од велешкиот маркет? Тестовите стигнаа денеска!

Test

Освен шесте првично откриени, ниту еден друг вработен во големиот маркет во Велес, не е заразен со коронавирус, дознава Батали.нет од извори на вработените во маркетот. Така покажале тестовите кои им се направени на вработените во Систина, а кои пристигнале денеска. Тестовите им биле направени на иницијатива и трошок на …

Прочитај повеќе

Излекувани 21 пациент од Ковид 19, во Велес еден нов случај

sostojba-20.04

Во изминатите 24 часа потврдени се 18 нови случаи на коронавирус. Скопје-2Куманово-9Штип-2Тетово-2Велес-1Гостивар-1Пехчево-1 Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1225. Регистриран е 21 излекуван пациент – 16 од Скопје, 3 од Куманово и 2 од Штип, сите се лекуваа во домашни услови. Со ова …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Тоа што го гледаме на небото деновиве се сателитите за интернет на Илон Маск

sateliti Ilon Mask

Сателитскиот воз кој синоќа можеше да се забележи над повеќе градови во земјава, ги преплаши Македонците, па многумина кои успеале да го фотографираат, ги објавуваа фотографиите на социјалните мрежи, со што започна лавина од претпоставки и теории на заговор. Најчестите коментари беа дека станува збор за светски заговор, прскање со …

Прочитај повеќе

Почуствуван земјотрес во југозападниот дел на земјава

zemjotres

Земјотрес со интензитет од три степени по Рихтеровата скала е регистриран ноќеска 43 минути по полноќ на 71 километар југозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, ноќта на 20.04.2020 година во 00 часот и 43 минути, регистрира земјотрес чии …

Прочитај повеќе