Вести

Почина легендата на светската кошарка Бора Станковиќ

Bora Stankovic

Прочуениот Бора Станковиќ, долгогодишниот генерален секретар на ФИБА и член на Меѓународниот олимписки комитет, почина во 95-тата година од животот. Еден од татковците на југословенската кошарка е примен во Куќата на славните вo 1991 година. Целиот живот го посвети на кошарката – беше играч од 1946 до 1953 година, го …

Прочитај повеќе

Ратите за кредити и извршителските активности се одложуваат за три месеци?

Zoran Zaev

Ратите за кредити кон банките и извршителските активност ќе се одложат за три месеци, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев во емисијата Клик плус на ТВ 21. „Априлската рата и фирмите и граѓаните погодени од кризата ќе можат да ја платат во јули месец и ако требало да ја платат …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Сведоштво на Австралијанка заболена од коронавирус: ОСТАВЕТЕ ГИ ЦИГАРИТЕ, сега ви требаат вашите бели дробови!

Avstralijka

Светот се бори со една од најголемите кризи на новото време – коронавирусот, кој досега уби неколку илјади луѓе, а зарази повеќе од сто илјади. Најтешко погодени од болеста се постарите луѓе и оние со хронични заболувања. Затоа, лекарите ги советуваат луѓето што помалку да ги оптоваруваат своите бели дробови. …

Прочитај повеќе

Вработените во Дрекслмаер на принуден одмор

Drekselmaer

Околу пет илјади работници од Дрекслмаер од понеделник нема да одат на работа. Компанијата ги испраќа на одмор. Од следната седмица Дрекслмаер ќе работи со значително намален капацитет, речиси на технички минимум. Сето ова, согласно препораките за заштита од коронавирус и актуелната состојба во автомобилската индустрија. Работниците колективно ќе користат …

Прочитај повеќе

Италија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи од коронавирус, денес нови 427 жртви

italy_police

Италија забележа вкупно 3,405 смртни случаи, споредено со 3.245 кинески. Бројот на загинати, објавени денес, е помал од рекордниот број 475 жртви во средата – највисоката официјална еднодневна бројка во светот. Бројот на потврдени случаи во Италија денес се искачи на 41.035, од 35.713 за само 24 часа. Оваа бројка …

Прочитај повеќе

Граѓаните и фирмите нема да плаќаат рати за кредити, одлучи унгарската влада

Budapest

До крајот на годината унгарските граѓани и фирми нема да плаќаат рати за кредити. Унгарската влада одлучи да ги запре плаќањата, објави весникот Hungary Today. Владата на Виктор Орбан, исто така, одлучила до 30 јуни да ги продолжи краткорочните кредити на претрпијатијата, а за новите кредити ги ограничила вкупните трошоци …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Филипче: Шест нови случаи, меѓу кои едно 4 годишно дете, се чекаат уште 35 резултати

Venko Filipce 19.03.2020

Бројот на граѓаните заразени од коронавирус во земјата е во благ пораст. Се надевам дека кривата ќе продолжи да биде вака релативно рамна и ќе нема силни пикови. Сметам дека здравствениот систем засега е добро менаџиран. Добро е тоа што пациентите се откриваат во рана фаза од болеста, рече министерот …

Прочитај повеќе

Храна ќе има, бизнисот ќе трпи, велат велешките стопанственици

Porcelanka

Без паника, храна ќе има. Ваква порака до граѓаните упатија денеска од прехрамбената индустрија Благој Ѓорев од Велес, откако вчера во земјата беше прогласена вонредна состојба. Од фабриката попозната како Маслодајна велат дека залихи од зејтин, но и од други прехрамбени производи има најмалку за половина година. „Целата прехрамбена индустрија …

Прочитај повеќе

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Министерот Венко Филипче закажа прес конференција во 18 часот

Filipce 16.03

Министерот за здравство Венко Филипче во 18 часот ќе одржи прес конференција, на која треба да ги соопшти новите детали за ситуацијата со коронавирусот во земјава. Следете ја прес конференцијата во живо:

Прочитај повеќе

Велешката полиција контролира стотина граѓани во самоизолација, за еден кривична пријава

Nake Culev

Во СВР Велес под надзор се две лица со решение на ДСЗИ, 99 лица по наредби за самоизолација, а контролирани се 77 угостителски објекти, откри министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Тој рече дека досега за еден граѓанин кој живее на територијата која ја покрива СВР Велес е поднесена кривична …

Прочитај повеќе