Вести

Полицијата контролира 14 самоизолирани лица во Македонска каменица, 33 лица во Делчево и дури 72 во Кочани

Kocani 1

Седумдесет и двајца граѓани од Кочани се во самоизолација, откако се вратиле од странство. Во Делчево 33 лица се самоизолирале, а бројот на граѓани на Македонска Каменица кои се во домашен карантин е 14. Сите нив ги контролира полицијата. Градоначалникот на Кочани Николчо Илијев потсетува на неопходното одговорно однесување на …

Прочитај повеќе

Османи: Има консензус во ЕУ за датум за преговори со Македонија

Eu Macedonia

Постигнат е консензус во ЕУ за одлука за почнување преговори со Република Северна Македонија – безусловна и со барање  за одржување на првата меѓувладина конференција веднаш по одобрување на преговарачакта рамка, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. Одлуката, посочи Османи, очекуваме денеска да се потврди, а понатаму на …

Прочитај повеќе

11 НОВИ ПОТВРДЕНИ СЛУЧАИ, ВКУПНАТА БРОЈКА СЕ ИСКАЧИ НА 42

Korona slika

Во рамките на процесот за ран скрининг на заболени од коронавирус кој започна во неколку општини, попладнево се направени 30 тестови со поширока индикација и дополнителни 8 кои пристигнаа преку Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Од 38 тестирани, позитивни на коронавирус се 7 лица, 3 од …

Прочитај повеќе

Научници од Австралија велат дека идентификувале како имунитетот на организмот се бори против вирусот „КОВИД-19“.

bbc_avstralija_glavna

Нивното истражување, објавено во списанието „Nature Medicine“ во вторникот, покажува дека луѓето се опоравуваат од новиот вирус, како што би правеле од сезонскиот/обичниот грип. Утврдувањето на кои од имуните клетки се појавуваат, исто така, треба да помогне во развојот на вакцините, велат експертите. На глобално ниво, властите веќе потврдија повеќе …

Прочитај повеќе

ВО ГЕРМАНИЈА НЕ Е ОМИЛЕН, НО ТОЈ ОБЈАВИ КОГА ЌЕ ИМА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

Сопственикот на Фудбалскиот клуб Хофенхаим, Дитмар Хоп, не е многу омилен помеѓу навивачите ширум Германија, но деновиве тој е во центарот на вниманието, но не заради фудбалот туку поради борбата против пандемијата на коронавирус. Поточно, неговата компанија “Куревак” помина долг пат во работењето на вакцина против коронавирус и наскоро ќе …

Прочитај повеќе

ПЕНДАРОВСКИ ПРОГЛАСИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

Stevo_2

Претседателот Пендаровски прогласи вонредна состојба, откако од Собранието го доби предлогот на Владата за прогласување вонредна состојба на целата територија на државата. Вонредната состојба е прогласена по предлог на Владата поради справување со ситуацијата со коронавирусот. Имајќи предвид дека Собранието кое е распуштено не може да се собере и да …

Прочитај повеќе

МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СО НОВО ВИДЕО, МАСОВЕН СКРИНИНГ

javno_Zdravje

Кога зборуваме за тестирање на голем број граѓани на Коронавирус, важно е да се знае дека тоа се прави по одредена методологија. Еве како е тоа утврдено.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ДЕСЕТТЕМИНА МУЗИЧАРИ ПРЕФРЛЕНИ ОД КАСАРНАТА ПЕПЕЛИШТЕ ВО ЗАВОДОТ ДЕМИР КАПИЈА

Demir kapija

Со полициска придружба, од касарната во Пепелиште, десеттемина музичари од Струмица и Битола попладнево со комби се префрлени во реновираниот објект на Заводот Демир Капија. Тие неполни 24 часови беа сместени во касарната на Пепелиште, каде што вчера исто така во конвој со полиција беа спроведени од граничниот премин Деве …

Прочитај повеќе

ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО ГО РАЗРЕШИ МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Kurti

Косовскиот премиер го разреши министерот за внатрешни работи поради несогласувањата околу тоа дали земјата треба да прогласи вонредна состојба за да спречи ширење на коронавирус, а овој потег би можел да ја собори владата помалку од два месеци по нејзиното формирање. Во вторникот вечерта, претседателот Хашим Тачи му предложи на …

Прочитај повеќе

Општина Велес и ЈКП Дервен со засилено темпо продолжуваат со чистење, миење и дезинфекција на јавните површини во градот

opshtina-veles-

На фреквентните јавни површини околу плоштад „С’рмаале” и пристапите до банките во централното градско подрачје денес се изврши чистење и рачно дезинфицирање, додека пак машинската дезинфекција продолжува по однапред утврден план за дезинфекција. Исто така дезинфицирани се и парковските површини и детските игралишта. “И покрај топлите денови и привлечноста на …

Прочитај повеќе