Катастрофа на женската фудбалска репрезентација, прими двоцифрен број на голови од Северна Ирска

Женската фудбалска репрезентација на Македонија во рамките од тековниот квалификациски циклус, на домашен терен, загуби од селекцијата на Северна Ирска со катастрофални 0:11. Ова фијаско на нашите девојки и селекторот Кирил Изов, не може да биде „исперено“ со фактот што ние настапивме со значително ослабен состав, и дека противникот на овој меч беше огромен фаворит.

На овој натпревар во почетниот состав беа и фудбалерките на Борец, Елма Шемсовиќ, која ги одигра сите 90 минути, и Теодора Ѓоргиевска која одигра 54 минути и заработи и жолт картон.

Фудбалерките од Северна Ирска на овој меч, конкретно во 16. минути веќе водеше се 0:4, промаши и пенал, а до полувреме имаше плус седум. До крајот гостинките рутински одиграа, додадоа уште четири гола во нашата мрежа за комлетно фијаско на нашиот нацонален тим.