МЗТ Скопје Уни Банка високо го порази Борец Баскет

Ohrid Borec Basket

Кошаркарите на Борец Баскет високо се поразени на гостински терен од екипата на МЗТ Скопје Уни Банка со резултат 89:51, и со тоа ги намалија шансите за пласман во плеј офот. На три кола пред крајот на регуларниот дел велешани се наоѓаат на 10 позиција со две победи застанување за местото кое води во плеј офот.

Борец Баскет беше подобар противник само на отварање на натпреварот имајќиводство од 7:2, но од тој момент домаќините заиграа подобро и првата четвртина ја добија со 24:17. Веќе на полувреме домаќините имаа предност од плус 23, 52:29.

Лошата игра продолжи и во третата четвртина во која Борец Баскет постигнаа само шест коша за 72:35. Последната четвртина беше рутинска за конечни 89:51. Во следното коло во Велес гостува второпласираната екипа на Соколи 1933.