(ВИДЕО) Денвер шампион на НБА, Јокиќ избран за најдобар играч на првенството

Nikola Jokic

Кошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Мајами Хит со 94:88 (22:24, 22:27, 26:20, 24:18) во петтиот натпревар од финалето на НБА и станаа шампиони на најсилното кошаркарско натпреварување на планетата за прв пат. Нагетс ја добија серијата со 4:1

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ го предводеше Денвер до историски успех пред домашната публика. Јокиќ оствари дабл-дабл учинок и беше најефикасен на натпреварот со 28 поени, 16 скока и 4 асистенции.

Почетокот на натпреварот го одбележаа фаули и голем број на промашени удари. Мајами имаше само два шута од 14 обиди, додека Денвер набрзина имаше дури четири загубени топки.

Јокиќ веќе направи два прекршоци во првите десет минути, а исто толку имаа Гордон и Грин. Мајами имаше предност по првите 12 минути, иако поени не успеа да освои ниту Џими Батлер, кој е прва ѕвезда на тимот.

Мајами продолжи да води и во второто полувреме, беа досудени фаули за Гордон и Мареј, додека на другата страна Данкан Робинсон постигна пет поени и ја зголеми предноста на Хит на десет поени.

На полувремето Мајами водеше со 51:44, а Денвер делуваше како тим без решение во нападот. Тројките не сакаа да влезат во кошот. Конечно, херојот на Денвер, Никола Јокиќ, се разбуди во третиот период и ја врати самодовербата и ритамот на тимот. Српскиот ас постигна кош кога никој не можеше, бележеше скок по одбиена топка, а потоа Мајкл Портер Јуниор му асистираше на Џамал ​​Мареј за тројка која израмни. Во тие моменти важна улога имаше и Јокиќ бидејќи ја украде топката, му ја додаде на Портер, кој потоа на крајот со нова тројка им донесе предност на Нагетс. И покрај многу подобар дел, Денвер сепак не можеше целосно да смета на ударот, а Мајами водеше со 71:70 пред последната половина од натпреварот.

Потоа на сцена стапува Јокиќ со својот познат Sombor Shuffle за предност од 79:76, но Брус Браун направи особено неверојатна работа, прекинувајќи три напади на Мајами во последната минута од натпреварот. По завршувањето, Колдвел Поуп отиде на линијата за слободни фрлања, а потоа Браун направи уште еден одличен распоред и доби уште една можност да го продолжи водството од линијата за слободни фрлања. Кога двата пати беше прецизен на 15 секунди до крајот, Денвер имаше пет поени предност, а Мајами немаше повеќе време.

Никола Јокиќ ја доби наградата за МВП во финалната серија, ново признание на Србинот кој беше неверојатен во текот на целиот плејоф и најзаслужен за овој историски успех на Денвер.