Реклама

Висока бројка на заразени велешани во последните 24 часа

infektivno veles

67 велешани се меѓу 1237 регистрирани нови случаи на Ковид-19 во земјава, од направени 3200 тестирања.

Состојбата по градови изгледа вака:

Kegi Mobi

Скопје 506-Куманово 34-Штип 55-Прилеп 91-Тетово 51-Струга 31-Велес 67-Битола 30-Охрид 26-Кавадарци 31-Гостивар 75-Гевгелија 23-Струмица 38-Крива Паланка 8-Радовиш 11-Крушево 12-Кочани 15-Пробиштип 3-Демир Хисар 7-Македонски Брод 4-Берово 1-Валандово 6-Виница 3-Делчево 2-Кратово 5-Свети Николе 24-Кичево 36-Ресен 13-Неготино 29.

Во последните 24 часа се починати рекордни досега 39 пациенти од:

Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Во изминатите 24 часа институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од:

Скопје 284-Куманово 49-Штип 32-Прилеп 61-Тетово 69 -Струга 5-Велес 51-Битола 28-Охрид 13-Кавадарци 14-Гостивар 35-Гевгелија 12-Струмица 25-Крива Паланка 7-Радовиш 8-Крушево 1-Кочани 15-Пробиштип 8-Демир Хисар 1-Македонски Брод 3-Берово 4-Валандово 3-Делчево 5-Свети Николе 8-Кичево 1-Ресен 1-Неготино 5 пациенти.

Досега во Македонија се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19 а вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035.

Moжеби ќе ве интересира: