Реклама

Почина Диего Армандо Марадона – можеби најголемиот фудбалер на сите времиња

Светот е во шок откако аргентинските медиуми попладнево објавија информација дека починал еден од најдобрите фудбалери кои ги памети човештвото, легендарниот Диего Армандо Марадона.

Како што пренесуваат Аргентинците, Марадона доживеал денеска срцев удар кој, за жал, не успеал да го преживее.

Agria

Марадона (60) се опоравуваше од операцијата за церебрално крварење. Иако операцијата била успешна, според докторот што го лекувал, за време на престојот во болницата поранешниот фудбалер имал проблеми со воздржаност од алкохол. Првично беше примен на клиниката со симптоми на депресија, анемија и дехидратација.

На 11 ноември бил пуштен од болница.

Тој е најдобриот фудбалер на 20 век со гласање на официјалната веб-страница на ФИФА. Најдобриот фудбалер на Светското првенство, според Тајмс (Англија). Второто место меѓу најдобрите играчи во историјата на фудбалот според списанието „Плакар“ (Бразил) од 1999 година. Второто место меѓу најдобрите играчи на 20 век според најреномираните списанија.

Тој е првиот носител на почесна „Златна топка“ на „Франс Фудбал“.

За време на неговата 21-годишна кариера како фудбалер, тој играше во шест екипи, вклучувајќи ги Бока јуниорс (двапати), Барселона и Наполи.

За клубовите одигра на 491 натпревар и постигна 210 гола.

Учествуваше на четири светски шампионати од 1982 до 1994 година, стана шампион во 1986 година и вицешампион во 1990 година. Одигра 91 натпревар за Аргентина, постигнувајќи 34 гола. Од 1986 година е капитен на националниот тим.

Во 1986 година ја освои Златната топка за најдобар фудбалер на Светското првенство. На четвртфиналниот натпревар против Англија постигна два гола, кои влегуваат во историјата на фудбалот. Првиот, постигнат со рака стана познат како „рака на Бога“. Вториот, по спектакуларниот дриблинг што започна од централната линија на теренот, помина крај четворица англиски играчи, се нарекува „Цел на векот“.

Во 1991 година тој беше суспендиран на 15 натпревари откако беше осуден за допинг. Во 1994 година, за време на Светското првенство во САД, тој повторно беше позитивен на допинг тест – овој пат ефедрин, што беше крај на неговата кариера за националниот тим.

Диего Армандо Марадона е роден на 30 октомври 1960 година во Ланус, близу Буенос Аирес, како петто од осумте деца во семејството на Диего Марадона и Далма Салвадоре Франко. Неговиот прадедо по мајка Матео Кариолиќ е роден на Корчула, Хрватска.

Можеби ќе ве интересира: