Реклама

Кирил Лазаров избран за најдобар десен бек во последните десет години

Kire Lazarov

Нашиот капитен на ракомената репрезентација на Македонија Кире Лазаров доби уште едно престижно признание.

Најдобриот стрлец на светските првенства беше избран за најдобар десен бек од страна на реномираниот портал кој се занимава исклучиво со ракомет „Хендболпланет“.

Признанието има уште поголема вредност ако се земе во предвид дека нашиот репрезентативец собра најмногу гласови од навивачите, но и од членовите на стручното жири составено од тренери, ракометни легенди и новинари од Европа.

За најдобар ракометар изминатава деценија е избран францускиот репрезентативец, Никола Карабатиќ а во идеалниот тим место обезбедија  Тери Омејер, Микел Хансен, Уве Генсхајмер,  Лук Абало и Жулен Агинагалде и Виран Морос.

Можеби ќе ве интересира: