четврток, 21 јануари, 2021
Реклама

Зидан: Условите беа тешки, не знам зошто дозволија да се игра, мечот мораше да биде откажан

Real Madrid osasuna

Тренерот Реал Мадрид Зинедин Зидан беше лут поради одигрувањето на натпреварот меѓу Осасуна и Реал Мадрид во Памплона, кој беше одигран под снежни услови кој заврши со нерешен резултат без гоолови.

Обилните врнежи од снег не се вообичаена појава во Шпанија, но добар дел од земјата сега е под бело прекривка, а делот каде што се наоѓа Памплона е исто така многу погоден.

Real madrid osasuna

“Направивме се што можевме на тој терен, но ова не беше никаков фудбалски натпревар. Условите беа навистина тешки, не знам зошто дозволија да се игра, мораше мечот да биде откажан. Се што ни се случи овие два дена беше тешко и компликувано. Не знаеме ни кога ќе се вратиме дома. Не навлегувам околу тоа дали Ла Лига ни наштети нам, ние само правевме како што ни налагаат. А сега во среда не чека нов натпревар, а не знаеме кога ќе се вратиме“, рече на прескоференцијата Зидан.

Челниците на Ла Лига дозволија натпреварот да си одигра откако 40 работници цел ден вчера работеле на оспособување на теренот за натпреварот. Претходно Зидан и фудбалерите на кралскиот клуб четири часа чекаа во Мадрид за да може да полетаат кон Памплона, па сигурно за ремито може да обвинуваат се што се случуваше пред мечот но и лошиот терен.

Можеби ќе ве интересира: