Реклама

Едноцифрена бројка на заразени велешани во последните 24 часа

veles sarmaale

Нови 477 случаи на коронавирусот се регистрирани во последните 24 часа. Од нив, седум се во Велес, каде што има и девет оздравени пациенти. Во изминатото деноќие на територија на градот Велес според Министерството за здравство нема починат пациент како последица од Ковид-19.

Состојбата по градови е следна:

Скопје 221-Куманово 27-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 24-Тетово 12-Струга 3-Велес 7-Битола 15-Охрид 17-Кавадарци 20-Гостивар 18-Гевгелија 5-Струмица 20-Крива Паланка 6-Радовиш 6-Крушево 5-Кочани 4-Пробиштип 3-Македонски Брод 2-Пехчево 3-Берово 7-Валандово 2-Виница 4-Делчево 8-Кратово 2-Свети Николе 3-Кичево 7-Ресен 10-Неготино 2.

Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од:-Скопје 126-Куманово 23-Дебар 8-Штип 1-Прилеп 21-Тетово 14-Струга 18-Велес 9-Битола 15-Охрид 21-Кавадарци 16-Гостивар 3-Гевгелија 4-Струмица 7-Крива Паланка 14-Радовиш 3-Крушево 2-Кочани 5-Пробиштип 1-Валандово 2-Виница 2-Кратово 2-Свети Николе 1-Кичево 1-Ресен 3-Неготино 9.

Досега во земјава се направени вкупно 423.696 тестирања на Ковид -19, а вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 87590, бројката на оздравени пациенти е 68695, на починати е 2657, а бројот на активни случаи изнесува 16238.

Можеби ќе ве интересира: