понеделник, 8 март, 2021
Реклама

Пораст на новозаразени велешани во последните 24 часа

veles

Нови 403 случаи на коронавирусот се регистрирани во последните 24 часа. Од нив, 25 се во Велес, каде што има и 13 оздравени пациенти. Во изминатото деноќие на територија на градот Велес според Министерството за здравство нема починат пациент како последица од Ковид-19.

Состојбата по градови е следна:

Kegi Mobi

Скопје 165-Куманово 30-Дебар 9-Штип 4-Прилеп 10-Тетово 14-Струга 11-Велес 25-Битола 10-Охрид 19-Кавадарци 22-Гостивар 11-Гевгелија 8-Струмица 13-Радовиш 3-Крушево 4-Кочани 14-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Македонски Брод 2-Берово 3-Виница 2-Делчево 2-Свети Николе 1-Кичево 4-Ресен 4-Неготино 11.

Починати се 10 лица, два пациенти од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), два пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти од:-Скопје 106-Куманово 22-Дебар 14-Штип 14-Прилеп 28-Тетово 10-Велес 13-Битола 15-Кавадарци 24-Гостивар 6-Гевгелија 8-Струмица 12-Крива Паланка 5-Радовиш 2-Кочани 12-Пробиштип 3-Демир Хисар 3-Македонски Брод 1-Пехчево 1-Берово 13-Валандово 1-Виница 6-Свети Николе 1-Кичево 4-Ресен 4-Неготино 11.

Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на Ковид-19а вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Можеби ќе ве интересира: