понеделник, 8 март, 2021
Реклама

Се укинува дополнителната акциза, горивата поевтинуваат по 2 денари

Benzinska pumpa Veles

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на Еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за два денара за литар во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од 18.01.2021 година. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), пак, се намалува за 13 денари и ќе изнесува 41,50 денари за литар, додека малопродажната цена на мазутот останува на исто ниво.

Еден литар 95-октански бензин ќе чини 61.00 денари, еден литар 98-октански бензин ќе чини 63.00 денари, додека еден литар дизел гориво ќе чини 52.50 денари.

Kegi Mobi

Одлуката била донесена поради тоа што престанува да важи Уредбата со законска сила за примена на законот за акцизите за време на вонредна состојба.

Можеби ќе ве интересира: