Реклама

(ВИДЕО) Погледнете го моментот кога се стресе Загреб

Хрватскиот главен град Загреб утрово во 6:24 го погоди силен земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтеровата скала. Тоа е најјакиот потрес во овој град во последните 140 години.

Zito baner

Засега, нема вести за загинати. Петнаесетгодишно девојче се бори за живот, откако се урнала нејзината куќа.

Agria

Оштетени се повеќе објекти, особено во центарот на Загреб, каде што се наоѓаат претежно старите градби.

Падна дел од кулата на катедралата во Загреб, а оштетени се и неколку државни објекти.