понеделник, 1 март, 2021
Реклама

Алсат: МВР покрена потерница за Сашо Мијалков

Saso-Mijalkov

МВР доцна попладнево не успеала да го најде поранешниот директор управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков на адресата во комплексот Панорама на Водно за да му го врачи решението за куќен притвор кое вечерва според информациите е донесено од скопскиот кривичен суд.

Според ТВ Алсат полицијата издадала потерница за Сашо Мијалков а од телевизијната од извори во полицијата дознава дека телеграмата е испратена до сите гранични премини. За ваквата мерка неофицијално се дознава дека е покрената врз основа на сомневања за можно бегство на Мијалков пред изрекувањето на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“ .Судот претходно му изрече мерка куќен притвор.

Kegi Mobi

Претходно од Кривичен суд по барање на Обвинителството му определиле куќен притвор поради случајот “Таргет-Тврдина” за кој треба да има пресуда во среда.

Досегашните мерки на претпазливост предвидуваа поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков да се јавува редовно во судот.

Засега официјална потврда нема ниту од судот ниту од МВР.

Можеби ќе ве интересира: