понеделник, 1 март, 2021
Реклама

Втор ден по ред поголем број на оздравени од заразени пациенти во Велес во изминатото деноноиќие

kombe kovid

Ковид статистиката на Министерството за здравство регистрира три нови случаи на коронавирус во Велес, а оздравени се 18 велешани.

Во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во:

Kegi Mobi

Скопје 76 -Кавадарци 19 -Неготино 9 -Прилеп 6 -Велес, Охрид и Струга по 3 -Куманово и Тетово по 2 -Битола 9 -Гостивар, Штип, Кичево, Виница, Македонски Брод и Демир Капија по 1.

Починати се 13 лица, 5 пациенти од Скопје (76г, 70г, 61г, 58г, 54г ), 2 пациенти од Кавадарци (87г, 78г ), и по еден пациент од Тетово (73г), Куманово (79г), Охрид (66г), Гевгелија (73г), Прилеп (80г) и Неготино (61г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти од:-Скопје 101 -Кавадарци 49 -Делчево 45 -Охрид и Струга по 22 -Велес 18 -Прилеп 14 -Неготино 11-Тетово 7 -Куманово 6 -Гостивар, Демир Капија, Свети Николе и Берово по 5 -Штип 4 -Гевгелија, Радовиш и Валандово по 3 -Битола, Струмица, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Богданци по 2 -Кочани и Кратово по 1.

Досега во Македонија се направени вкупно 503.565 тестирања на Ковид-19, а вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.408, бројката на оздравени пациенти е 89.742, на починати е 3.076, а бројот на активни случаи изнесува 6.590.

Можеби ќе ве интересира: