Реклама

Нов земјотрес го погоди Загреб

Нов земјотрес го погоди Загреб и околината вечерва во 20:49 часот.

Zito baner

Според ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтер. Неговиот епицентар бил на длабочина од десет километри, дваесет километри западно од Загреб.

Agria
Zagreb zemjotres

Од вчера тлото околу Загреб се тресе.Најјакиот земјотрес беше почуствуван вчера претпладне со јачина од 5,5 степени според Рихтер. Тоа е најсилниот земјотрес во Загреб од 1880 година. Претрпена е голема материјална штета, а 15-годишно девојче загина во земјотресот.