Реклама

Благ пораст на хоспитализирани пациенти во велешкиот ковид центар

infektivno oddelenie

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 86. Од нив, 66 имаат потврдени позитивни тестови, седум пациенти се сомнителен на вирусот, и 13 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 28 пациенти. На инфективното оддееление има 38 пациенти, на интерното одделение има 10 пациенти на физикалнато одделение седум, а во Модуларната болница се лекуваат 31 пациенти.

Kegi Mobi

Во последните 24 часа се испишани и два пациенти како оздравени со по еден негативен тест.

Во текот на вчерашниот ден е извршен еден транспорт  на пациент на 74 годишна возраст во ГОБ 8ми Септември -Скопје.

Можеби ќе ве интересира: