Реклама

Дизелот поскапува, бензините со иста цена

benzin

Регулаторната комисија за енергетика ја донесе својата најнова одлука кога станува збор за малопродажните цени на горивата во нашата земја

Со одлука на Регулаторната комисија за нергетика од ноќеска на полноќ цените на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 0,26 проценти, при што  малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 остануваат непроменети, додека пак на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 денари за литар.

Kegi Mobi

Со тоа највисоката малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) иод ноќеска на полноќ изнесува 59,00 ден/лит, додека новата цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) е 58,50 ден/лит.

Moжеби ќе ве интересира: