Реклама

Во велешкиот ковид центар почина 69-годишен пациент од с. Мелница

infektivno oddelenie

По подолго време во велешкиот ковид центар почина пациент од коронавирус. Починат е пациент на 69 годишна возраст, од с.Мелница,позитивен, лекуван пет дена во Модуларната Болница.

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 49. Од нив, 37 имаат потврдени позитивни тестови, четири пациенти се сомнителен на вирусот, и осум имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување.

Agria
Kegi Mobi

На кислородна поддршка се 24 пациенти. На инфективното оддееление има 26 пациенти, на интерното одделение има шест пациенти , а во Модуларната болница се лекуваат 17 пациенти.

Во последните 24 часа се испишани тројца пациенти како оздравени со по еден негативен тест.

Можеби ќе ве интересира: