сабота, 23 октомври, 2021
Реклама

Студено и и облачно време, утрово снег на повеќе места во Македонија

sneg vo makedonija 14 oktomvri
Крушево

Денеска времето се очекува да биде облачно и студено време со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки места.

Речиси и да нема повисоко место и планина во земјава кое не е утрово под снег а според очекувањата на УХМР, снег се најавува денес во текот на денот, а започна да врне вчера во вечерните часови.

Agria
Ниже поле

Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 3 до 11 степени.

Во следните денови , според најавите од УХМР, ќе преовладува променливо облачно време со локална појава на краткотраен дожд, а дневните температури ќе бидат во пораст.

Moжеби ќе ве интересира: