Реклама

Во Брисел самит на НАТО

nato

Во Брисел денеска се одржува самит на членките на НАТО поради украинската криза. Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се сретне со европските колеги, за да се договори, меѓу другото, за зајакнување на силите на источното крило на НАТО, со распоредување на четири нови борбени трупи во Бугарија, Унгарија, Романија и Словачка.

Со веќе постоечките борбени единици во Полска и балтичките земји, ова ќе направи вкупно осум мултинационални групи на НАТО на североистокот на Алијансата. Лидерите на НАТО, исто така, се очекува да се осврнат на безбедноста на Молдавија и БиХ, за кои се верува дека се загрозени од руското поткопување.

Agria

Се очекува и НАТО да ја повика Белорусија да стави крај на соучесништвото во војната во Украина.

Пред денешниот самит на лидерите на НАТО во Брисел, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди на однесувањето на Кина во светлината на руската инвазија на Украина и рече дека лидерите на НАТО ќе го повикаат Пекинг да се воздржи од поддршката на руските воени активности како членка на Советот за безбедност на ОН и да му се придружи на остатокот од светот во повикот за моментален мирен крај на војната.

Столтенберг забележа дека одлуките донесени утре од лидерите на НАТО ќе имаат долгорочни импликации со цел да се зајакне безбедноста, што ќе бара значителни трошоци за одбраната.„ Очекувам сојузниците да одлучат да ги удвојат своите распределби. Имаме нова ситуација кога гледаме дека не можеме да го земеме мирот здраво за готово“, рече Столтенберг.

Тој го повтори фактот дека Европа и Северна Америка се обединети во спротивставувањето на руската агресија, поддршката на Украина и заштитата на сите сојузници.

Можеби ќе ве интересира: