Реклама

Макрон и Марин Ле Пен во вториот круг од француските претседателски избори

paris

Актуелниот француски претседател Емануел Макрон води во првиот круг од претседателските избори со неколку процентни пред лидерката на крајната десница Марин Ле Пен.

Макрон ќе се соочи со Ле Пен во вториот круг на 24 април, во кој, според анкетите, најверојатно ќе победи, иако таа предност нема да биде голема.

Agria

Според француските медиуми, во првиот круг се преброени 97 отсто од гласовите, а Макрон има 27,35 отсто, додека Ле Пен е на 23,97, а на трето место е Жан-Лук Меланшон (Жан-Лук Меланшон) со 21,7 отсто од гласањето.

Резултати по 97% од гласовите: Макрон 27,35%, Ле Пен 23,97%– Ги повикувам сите, вклучително и оние кои не гласаа за мене во првиот круг, да застанат со нас во вториот круг. Препуштајќи се на популизам и ксенофобија, ова не е Франција – изјави синоќа Макрон откако прогласи победа во првиот круг гласање.

Можеби ќе ве интересира: