Реклама

Осудената фудбалска ѕвезда на Јуве го објави планот на затворот: „Како можат луѓето да бидат безбедни тука?“

Винченцо Јакинта, поранешен напаѓач на Јувентус и светски шампион со Италија во 2006 година, помина скоро две години затвор за нелегално поседување оружје.

Zito baner

Тој е ослободен од обвинението за помагање на калабриската мафија „Ндрагети“ и сега започна нов живот како 40-годишник.

Agria

На судењето во 2018 година тој рече “Јас сум славна личност. Купив пиштоли за иднината, да ги имам кога ќе се пензионирам. Сакав да одам на стрелиштето кога ќе имам слободно време”,

Неговиот татко Џузепе исто така беше прогласен за виновен за соработка со мафијата и доби казна од 19 години затвор. Бидејќи пандемијата на коронавирус е распламтена во Европа, особено Италија, неговиот син Винченцо е вознемирен од условите во затворот Вогера.

Тој објави на Инстаграм и објави затворски план во кој бара да им помогне на луѓето кои не можат да одржат социјална дистанца.

“Сигурен сум дека татко ми беше невино осуден. Ова е план за затворот Вогера. Како можат затворениците да се чуваат безбедни тука?” прашал славниот италијански напаѓач.

Инаку Јакинта играше за Јувентус од 2007 до 2013 година, а во својата кариера играше за Реџолио, Падова, Кастел ди Сангоро, Удинезе и Чезена.

Тој постигна шест гола за Италија на 40 натпревари.