Реклама

(ВИДЕО) Торнадо ја опустоши Германија, 40 повредени, огромни штети

Торнадо го погоди западниот дел на Германија вчера попладне и најмногу штети предизвика во градот Падеборн, каде беа повредени најмалку 30 лица.

Според AP, властите соопштиле дека торнадото откорнало покриви на куќи, соборило дрвја, превртило возила… Според полицијата вкупно 40 лица се повредени, од кои десет потешко. Загинаа три лица.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Тешка штета од невремето е забележана и во блискиот град Липштад. Срушена е црковна кула во градот, а германската новинска агенција dpa објави дека повеќе од 100 луѓе се привремено задржани во локалниот отворен базен, откако соборените дрвја го блокирале излезот.

Можеби ќе ве интересира: