сабота, 3 декември, 2022
Реклама

Претседателот на ФИФА упати телеграма со сочувство за смртта на Кирил Дојчиновски

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино упати телеграма со сочувство за смртта на еден од најголемите македонски фудбалери во нашата историја, големиот Кирил Дојчиновски, информираа денеска од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Во телеграмата до претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини и целото македонско фудбалско семејство, првиот човек на светскиот фудбал изразува длабоко сочувство до семејството, истакнувајќи дека Кирил Дојчиновски е вистинска легенда на југословенскиот фудбал и еден од најголемите во неговата генерација.

Agria

-Ќе ни недостасува неговата фудбалска големина, лидерството, но уште повеќе човечката и хуманата величина на Кирил Дојчиновски, велат од ФФМ.

Дојчиновски почина на 79-годишна возраст.

Кариерата ја започна во Вардар, одигра 190 натпревари за Црвена Звезда, а играше и за Троа и Париз. Шест пати го носеше репрезентативниот дрес на поранешна Југославија.

По играчката кариера беше тренер на Ел Савладор, Вардар, Ираклис, Македонија и Пелистер.

Можеби ќе ве интересира: