Реклама

Еден починат пациент во Велес, регистрирани 24 нови заразени пациенти од Ковид-19

kovid bolnica

Еден пациент од Велес на 85 годишна возраст ја загуби битката со коронавирусот, информираше Министерството за здравство. Според податоците на Институтот за јавно здравје во последните три дена регистрирани се 24 нови случаи на ковид-19 во Велес, а оздравени се 20 пациенти. Активниот број на ковид случаи во градот е 118.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена, направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19. Од вкупниот број на позитивни (889), регистрирани се 199 реинфекции, а регистрирани сe 1.228 оздравени пациенти.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Досега во земјата се направени вкупно 2.136.393 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 335.451, бројот на оздравени пациенти е 322.468, на починати е 9.424, а бројот на активни случаи изнесува 3.559.

Можеби ќе ве интересира: