сабота, 3 декември, 2022
Реклама

Од полноќ нови цени на нафтените деривати

benzin

Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница донесе нова одлука за цените на горивата во малопродажба со која се врши нивно зголемување.

Па така, дизелот поскапува за 3 денари и ќе се продава по цена од 101,5 денари за литар.

Agria

Поскапување ќе има и кај бензините за 0,5 денари за литар. Со оваа измена Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ ќе чини 89,5 денари за литар, додека Еуросупер БС 98 ќе се продава по цена од 92 денари.

Ова е првпат дизелот да биде поскап од бензинот за 12 денари по литар.

Можеби ќе ве интересира: