Реклама

(ВИДЕО) Игор Васиљевиќ го фати светиот крст во Велес

По повод големиот христијански празник Богојавление Водици, во Велес се одржа традицијата на фрлање на Светиот крст во водите на река Вардар. Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Велес, годинава заврши во рацете на Игор Васиљевиќ.

Текстот продолжува под рекламата

Zito baner

Во водите на Вардар по крстот денеска влегоа 71 православни верници, a пред многубројните граѓани кои го проследија настанот, крстот во водите на Вардар го фрли Митрополитот на Повардарската епархија господин Агатангел.

Текстот продолжува под рекламата

Agria

Tој од Владиката Агатангел доби златно крвче и библија, а награди доби и од градоначалникот на Велес Марко Колев, од ЈКП Дервен, од ЈВП Лисиче, Жито маркети како и од други бројни спонзори.

Можеби ќе ве интересира: