Реклама

Велешани ја решија футсал репрезентацијата на Шведска

Македонија ја победи Шведска со 3-1 во четвртиот натпревар од претквалификациите за пласман на СП 2024, со што го запоседна второто место во Групата 10 и сега е на чекор од обезбеди квалификации за мундијалски настап.

Zito baner

Избраниците на Скендеровски ги дадоа сите голови во второто полувреме. Стрелци за Македонија беа велешаните Ранготов кој беше двоен стрелец како и Леовски, а единствен стрелец за „трите круни“ беше Диаз.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Со оваа победа Македонија се најде на второто место со 4 бода, зад Италија која е лидер со 7 бода. Одлучувачки ќе биде последниот натпревар во групата меѓу Италија и Шведска, каде Македонија ќе навива за „аѕурите“ кои со победа ќе не остават на втората позиција.

Можеби ќе ве интересира: