Реклама

Голем пад на цените на акциите поради инфлацијата и колапсот на банка од Силиконската долина

Минатата недела на светските берзи е забележан голем пад на цените на акциите, откако поради високата инфлација, централните банки ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки, а Волстрит го потресе и колапсот на Silicon Valley Bank (SVB).

Zito baner

На Волстрит, акциите на Dow Jones паднаа за 4,4 отсто минатата недела, на 31.909 поени, додека S&P 500 „потона“ за 4,6 отсто, на 3.861 поен, а индексот Nasdaq за 4,7 отсто, на 11.138 поени.

Agria

Во февруари овие индекси значително пораснаа бидејќи инвеститорите се надеваа дека американската централна банка наскоро ќе престане да ги зголемува каматните стапки и дека конечната каматна стапка, која ќе го прекине циклусот на затегнување на монетарната политика, ќе остане под нивото од пет проценти.

Можеби ќе ве интересира: