Реклама

Се зголемуваат цените на горивата

benziska stanica Makpetrov

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,54% во однос на одлуката од 15.05.2023 година.

Содржината продолжува под рекламата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), од полноќ се зголемуваат за 1,00 денар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50 денари по литар.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Од 23.05.2023 година од 0:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин Еуросупер БС-95 – 78,50 (денари/литар), Моторен бензин Еуросупер БС-98 – 80,50 (денари/литар), Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) – 69,00 (денари/литар), Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 67,50 (денари/литар), Мазут М-1 НС – 39,433 (денари/килограм).

Можеби ќе ве интересира: