Реклама

И денеска Велес без заразени од коронавирус

Infektivno Veles

Втор ден по ред нема нови заразени велешани со коронавирус. Во последните 24 часа во земјава направени се 145 тестирања и од нив позитивни се 22 граѓани, објави министерот за здравство Венко Филипче. Скопје има најмногу нови случаи, вкупно 13, второ е Тетово со седум и во Прилеп се потврдени два нови случаи.

Zito baner

Вкупната бројката на заболени лица од Ковид 19 во Велес изнесува 102. Од нив излечени се 49 лица, a има 48 активни случаеви. Четворица досега починаа.

Agria

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1664, бројката на оздравени пациенти е 1200, на починати е 91, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 373.