Реклама

Четворица велешани заразени со коронавирус

Infektivno Veles 997x485

Четворица велешани заразени со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа, соопшти градоначалникот на Велес Аце Коцевски, по утринскиот состанок на Кризниот штаб. Батали.нет дознава дека еден од заразените е медицинско лице вработено во ГОБ 8 Септември во Скопје.

Zito baner

Со новозаразените, од почетокот на епидемијата до денеска регистрирани се 149 инфицирани велешани. Од нив 110 го прележаа вирусот, 10 починаа, а активни се 29 случаи. Од нив, 10 се лекуваат во велешката болница, 14 се на домашно лекување, тројца се хоспитализирани во ГОБ 8 Септември во Скопје, еден на инфективната клиника во Скопје и еден заразен се наоѓа во државен карантин.

Agria
Ace Kocevski 29.05.2020

Кризниот штаб состојбата со коронавирусот во Велес ја оценува како стабилна и позитивна и затоа донесе одлука да олабави дел од мерките.

“Малото пазарче и понатаму ќе биде затворено, додека на главниот пазар ќе се дозволи продажба и на земјоделски и на текстилни производи. Местоположбата на тезгите се враќа во нормала, односно тие не мора повеќе да бидат разредени, туку ќе може да се постават една до друга. Сепак, вработените од ЈКП Дервен ќе внимаваат колку купувачи влегуваат. Контролори редовно ќе контролираат дали се носат маски”, рече Коцевски.

Поврзани вести: