Реклама

Минута молк пред секој натпревар од Премиер лигата

Минута молчење како потсетување на оние кои починаа од коронавирусот, ќе се одржи пред првите натпревари по рестартирањето на англиската фудбалска Премиер лига. Оддавањето ќе се случи пред отворањето на двата натпревари на 17 јуни и првата целосна рунда следниот викенд.

Zito baner

Значки во облик на срце во чест на персоналот на NHS (националниот медицински персонал) ќе се носат на дресовите. Клубовите се согласија на низа медицински и оперативни протоколи за рестартирање на сезоната на состанокот во четвртокот.

Agria

Има строги ограничувања за оние на кои што ќе им биде дозволено влез на стадионите во рамките на средбите и стадионите ќе бидат поделени во зони, вклучувајќи го и тунелот и теренот.

Ќе има детално чистење на корнер знамињата, стативите од головите и топките за игра пред и по секое коло. Медицинските протоколи предвидуваат како екипите и тренерскиот персонал мора да патуваат помеѓу секој натпревар, држејки го пропишаното растојание.

Премиер лигата е суспендирана од 13 март поради пандемијата. Распоредот за натпреварите за првите три кола беше потврден во петокот, при што 33 од преостанатите 92 натпревари треба да бидат прикажани бесплатно.

Лигата ќе продолжи во среда кога Астон Вила е домаќин на Шефилд Јунајтед од 19:00 часот, со Манчестер Сити – Арсенал од 21:15 часот. Екипите се вратија на целосен тренинг кон крајот на мај. Во последното тестирање на клубовите во Премиер лигата, само едно лице беше позитивно на Ковид-19.