сабота, 3 декември, 2022
Реклама

Претседателот Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од осум дена

stevo-pendarovski-obrakjane-po-brisel-18okt19-kabinet-prets

Нова вонредна состојба во времетраење од осум дена, почнувајќи од денеска, прогласи вчера претседателот Стево Пендаровски по предлог на Владата.

Вонредната состојба во времетраење од осум дена ќе овозможи непрекинато да се одвива изборниот процес, да се донесе решение за изборите од страна на претседателот на Собранието и изменет роковник од страна на Државната изборна комисија за одржување на изборите на 15 јули.

Agria

Владата вчера поднесе предлог до претседателот за нова вонредна состојба, откако беше соопштено дека лидерите на двете најголеми политички партии постигнале договор предвремените парламентарни избори да се одржат на 15 јули.

Можеби ќе ве интересира: