Реклама

Еден новозаразен велешанец од вкупно 134, две третини се од Скопје

Infektivna klinika Skopje naslovna

Нови 134 заразени со коронавирус и осум починати пациенти се регистрирани во последните 24 часа, објави Министерството за здравство. Во истиот период осум пациенти ја загубиле битката со короанвирусот.

Во Велес е регистриран еден новозаразен, но и двајза оздравени пациенти. Новите заразени се откриени откако во последното деноноќие се направени 1173 тестирања.

Agria

Две третини од новофијагностицираните доаѓаат од Скопје. Двоцифрен број заразени има и во Тетово, а во останатите градови, бројот на инфицирани е едноцифрен. Состојбата по градови е следна:

-Скопје 97
-Куманово 5
-Прилеп 1
-Тетово 11
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 1
-Кавадарци 1
-Крушево 2
-Валандово 1
-Кратово 1
-Кичево 2
-Ресен 7
-Неготино 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа три лица од Скопје, пациент (68г) хоспитализиран на 6 јуни, пациентка (65г) хоспитализирана на 13 јуни и пациентка (76г) хоспитализирана на 7 јуни.

Во ГОБ „8 септември“ починаа две лица од Скопје, пациент (77г) примен на 6 јуни и пациентка (77г) хоспитализирана во болницата на 10 јуни. На Клиниката за урологија почина пациент од Куманово (68г).

Во КБ Тетово починати се две лица на 13 јуни, пациент (67г) и пациентка при прием (71г). Позитивни резултати на ковид-19 на двајцата пациенти се потврдени постмортем.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 34 оздравени пациенти од:

-Скопје 6
-Куманово 23
-Прилеп 2
-Тетово 1
-Велес 2

Досега во земјата се направени вкупно 45.054 тестирање на ковид -19. Од направените тестирања во изминатото деноноќие 95 се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Охрид, не се регистрирани позитивни резултати на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4289, бројката на оздравени пациенти е 1757, на починати е 201, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2331.