Реклама

Нови 156 случаи на ковид 19 и 6 починати

Infektivna klinika Skopje naslovna

Во последните 24 часа се направени 1227 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи и тоа:
– Скопје 100
– Куманово 11
– Дебар 1
– Штип 6
– Прилеп 1
– Тетово 19
– Струга 2
– Велес 6
– Битола 1
– Охрид 1
– Кавадарци 1
– Гостивар 1
– Гевгелија 1
– Кочани 3
– Кратово 1
– Свети Николе 1

Zito baner

Починати се 6 лица, четворица пациенти од Скопје и двајца од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се 2 лица од Скопје, пациентка на 70 години, хоспитализирана на 16 јуни и пациентка на 76 години, од 10 јуни на клиниката.

Agria

На Клиниката за нефрологија почината е пациентка од Скопје на 74 години и на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ почината е пациентка од Скопје исто така на возраст од 74 години.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Тетово на 66 години, примена во болницата на 14 јуни. Во КБ Тетово почина пациент на возраст од 71 година, хоспитализиран на 16 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 27 оздравени пациенти.

– Скопје 10
– Штип 3
– Тетово 10
– Велес 1
– Битола 1
– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 49.020 тестирање на ковид -19. Во рамките на скринингот се направени триесет и едно тестирање во градинки во Штип, нема позитивен резултат на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4820, бројката на оздравени пациенти е 1863, на починати е 222, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2735.