Реклама

Во тек е првата трка од Ендуро шампионатот за 2020 година

105478003_723964388354938_6943210937185747395_n

Во организација на Мото клубот од Велес, во соработка со Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМА) и Општина Велес, денеска на велешкото езеро се одржува првата трка од државниот Ендуро шампионат за 2020 година.

Zito baner

Сашко Ванов од Мото клубот „Мото Велес“, вели дека околу 50 учесници од Македонија ќе се натпреваруваат во класите E1, E2, E3, и Велес Оф Роуд за возачи аматери.

Agria

Ванов потенцира дека сите учесници ќе ги почитуваат препораките на Агенцијата за млади и спорт за трка во услови на состојба на коронавирус, додавајќи дека сепак се работи за индивидуален спорт каде нема контакти меѓу возачите.

Трката започна во 11 часот, а околу 16 часот е треба да се случи прогласувањето на победниците во сите класи и категории.

Тој информира дека ќе се возат четири круга по 25 километри со еден ендуро тест во секој круг каде ќе се мери времето.

Можеби ќе ве интересира: