Реклама

Осум починати и 163 нови заразени граѓани со коронавирус

koronavirus naucnici

163 граѓани се позитивни на тестот за коронавирус во последните 24 часа. Во истиот период починале и осум пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во Велес во последното деноноќие нема новозаразени граѓани, а во исто време седуммина го прележале вирусот.

Бројот на оздравени пациенти и денеска е поголем од бројот на заразени во едно деноноќие. Вкупно 230 пациенти се опоравиле и се негативни на двата теста за коронавирус.

Најголем број од новозаразените доаѓаат од Скопје, а двоцфрени бројки се регистрирани во Штип и Тетово. По градови состојбата изгледа вака:

 • Скопје 87
 • Куманово 7
 • Дебар 2
 • Штип 10
 • Прилеп 3
 • Тетово 16
 • Струга 8
 • Охрид 1
 • Кавадарци 1
 • Демир Хисар 1
 • Гостивар 8
 • Струмица 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 9
 • Кичево 3
 • Ресен 5

Починати се шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент од Тетово. Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања.

Досега во земјата се направени вкупно 71.220 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7406, бројката на оздравени пациенти е 3554, на починати е 359, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3493.

Можеби ќе ве интересира:

Реклами