Реклама

МЕРКЕЛ: ДА СЕ ОТКАЖАТ ПОМАЛКУ ВАЖНИ СОБИРИ

Германската канцеларка Ангела Меркел побара во државата да се откажат „помалку важни собири“ со помалку од 1.000 луѓе во борбата против спречување на ширењето на новиот коронавирус.

Zito baner

– Јавните контакти треба да се избегнуваат колку е можно повеќе, изјави канцеларката по состанок во Белрин со регионални официјални лица.

Agria

Според неа, треба да се сочува функционирањето на државата и основните економски области треба да продолжат со работа.

Во Германија досега се евидентирани 2.369 заразени и петмина починати. Таа за денеска најави нови „многу важни мерки“ за поддршка на економијата.